ANM: Cod galben de furtuni, ploi torențiale şi grindină în 30 de județe, luni şi marți

01.06.2026 - Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis duminică o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată şi ploi însemnate cantitativ pentru 30 de judeţe, valabilă de luni, de la ora 12:00, până marţi, la ora 10:00.
Potrivit meteorologilor, începând din a doua parte a zilei de luni (1 iunie) şi până marţi dimineaţa (2 iunie) în Banat, Crişana, Maramureş, Transilvania, Oltenia, nordul Munteniei şi al Dobrogei şi sud-vestul Moldovei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, pe alocuri vijelii şi căderi de grindină.
Cantităţile de apă vor ajunge, mai ales în intervale scurte de timp, la 15-25 litri/mp, iar pe spaţii mici pot depăşi 40-50 litri/mp.
Meteorologii precizează că manifestări de instabilitate atmosferică vor fi prezente, pe arii mai restrânse, şi în restul ţării.

sursa: TVR Info