Bloc lovit de dronă la Galați. Autoritățile locale au stabilit să protejeze și să expertizeze clădirea

30.05.2026 - Explozia dronei ar fi putut avea consecințe devastatoare dacă impactul ar fi fost câteva etaje mai jos. Așa gălățenii au scapăt cu sperietură și cu geamurile sparte. Cei doi răniți rămân în spital, dar sunt în afara oricărui pericol. După șocul inițial, gălățenii s-au adunat la blocul lovit să vadă locul exploziei. Unii sunt nemulțumiți de reacția autorităților, alții nedumeriți în legătură cu alertele din timpul nopții.
Explozia dronei a distrus o parte din casa liftului şi a afectat grav apartamentul de la etajul zece. Practic, tavanul s-a prăbuşit, iar în locul lui se cască acum o gaură enormă. Femeia şi copilul care se aflau înăuntru au scăpat cu răni uşoare. Ambii sunt internaţi şi ţinuţi sub supraveghere medicală.
Prefectul a convocat Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, care a stabilit măsuri pentru a pune în siguranţă acoperişul distrus şi pentru a proteja de intemperii şi infiltraţii apartamentul. Pentru gălăţeni, experienţa de noaptea trecută a fost şocantă. Mulţi nu înţeleg cum a fost posibil ca o dronă să ajungă în mijlocul oraşului. Iar unii au venit să vadă cu ochii lor locul exploziei.
Mulţi dintre localnici recunosc că nu ştiu ce trebuie să facă atunci când primesc mesajele RO-Alert.
Inspectoratul de Stat în Construcţii va face o expertiză tehnică a blocului şi va stabili în ce stare se află construcţia şi eventuale măsuri suplimentare de protecţie.

sursa: TVR Info