Două treimi dintre preșcolari și elevi revin, de luni, în bănci. Aproape un milion de copii vor face școală online

08.11.2021 - Peste 2 milioane de preșcolari și elevi, adică două treimi dintre ei, au revenit luni în clase, după vacanța forțată impusă de valul patru al epidemiei de covid.
Restul au cursuri online, fie pentru că angajații școlilor s-au vaccinat într-o proporție mai mică de 60%, noul criteriu impus de oficiali, fie pentru că așa au cerut insistent părinții, fie pentru că nu au condiții pentru predare față în față.
Ministrul Educației, Sorin Câmpeanu, a anunțat că aproape 68 %  dintre școli, adică 4847, s-au deschis pentru ore în format fizic pentru că acolo, angajații s-au vaccinat în mare măsură.