Începe cel mai mare eveniment international din sfera digitală găzduit vreodată de România: Adunarea plenipotentiară a Uniunii Internationale a Telecomunicatiilor

26.09.2022- Uniunea Internațională a Telecomunicațiilor se ocupă cu tot ce înseamnă standardizare la nivel de internet și telecomunicații, la nivel de conectivitate, securitate cibernetică, inteligența artificială sau internetul lucrurilor.
Timp de 3 săptămâni, Palatul Parlamentului este epicentrul unei plaje foarte importante de teme digitale, care, vrem sau nu, ne vor afecta viața în următoarele decenii.
Evenimentul a început duminică seara cu un concert sub bagheta lui Cristian Mandeal, organizat la Ateneul Român.
Agenda este foarte încărcată, foarte interesantă. Se joacă și geopolitic - avem un meci SUA-Rusia la șefia pentru Secretariatul General al Uniunii Internaționale a Telecomunicațiilor.