O treime dintre elevi, note sub 5 la simularea pentru Evaluarea Națională

31.03.2026 - Aproape o treime dintre elevii de clasa a VIII-a au luat note 5 la simularea pentru Evaluarea Națională, atât la Limba Română, cât și la Matematică.
Conform datelor: aproape 30% dintre copii au obținut note sub 7, iar puțin peste 8% au obținut peste 8 la Limba Română. La Matematică, rezultatele sunt mai slabe: peste 34% dintre elevi au fost notați sub 5, iar doar puțin peste 65% dintre lucrări au primit note peste 5. Cele mai multe note se situează în intervalul 4–7.
Au fost testați 145.000 de copii la Limba Română și 144.000 la Matematică.
Mihai Dimian, ministrul Educaţiei şi Cercetării: ”Rezultatele oferă o imagine de moment şi oferă posibilitatea fiecărui elev şi a profesorului din clasă să vadă împreună ce au de îmbunătăţit. O parte din aceste rezultate se explică printr-o pregătire mai slabă, datorată unei motivaţii mai scăzute de a studia. Şi avem şi în trecut în testele PISA statistici care ne arată că în România motivaţia elevilor pentru studiul ştiinţei era cea mai redusă dintre toate ţările analizate şi aici avem de lucru. Doi, avem de lucru în a aduce elevii mai mult în laboratoare şi a prezenta conceptele teoretice prin aplicaţii practice tocmai pentru a consolida aceste concepte teoretice. Şi trei, împreună cu profesorii prin reforma curriculară pe care o dezvoltăm în acest moment să încercăm să facem aceste noţiuni mai atractive pentru elevi”.
Evaluarea s-a desfășurat în sistem digitalizat, cu aproape 10 mii de profesori evaluatori și peste 12 mii implicați în scanarea lucrărilor.

sursa: TVR Info